
Se změnou jízdních řádů v polovině prosince (tedy od neděle 15. 12. 2024) čeká cestující veřejnou dopravou novinka. Všechny zastávky regionální autobusové dopravy budou „na znamení“- jak při nástupu, tak při výstupu.
Jaká jsou pravidla pro nástup a výstup na zastávkách „Na znamení“?
BÝT VIDITELNÝ
Cestující musí na zastávce zaujmout takové místo, aby mohl být řidičem včas spatřen. Prosíme, myslete na svoji viditelnost i za tmy.
STÁT NA ZASTÁVCE VČAS
Cestující se musí na zastávce nacházet včas, aby mohl do autobusu nastoupit, projít odbavením a zaujmout bezpečně místo k sezení či stání v době odjezdu autobusu podle jízdního řádu.
DÁT ZNAMENÍ PRO VÝSTUP
Před zastávkou musí cestující včas signalizovat řidiči přání zastavit vozidlo stisknutím příslušného tlačítka ve vozidle nebo ústním sdělením řidiči.
A jak je to s nástupem?
Nemusíte se bát, že by bylo nutné na řidiče zběsile mávat. Postačí, když se budete včas nacházet v prostoru zastávky. Nicméně je potřeba si dát pozor na to, abyste byli v prostoru zastávky vidět.
Zejména v zimních měsících, kdy je dlouhou část dne snížená viditelnost, doporučujeme cestujícím využít reflexní prvky nebo upozornit na svoji přítomnost rozsvícenou baterkou nebo mobilem.
O součinnost bychom chtěli požádat zejména také rodiče, které žádáme, aby novinku sdělili svým dětem, jež autobusy využívají k dojíždění do škol. Zřízení zastávek na znamení se prozatím netýká linek IDZK (Integrované dopravy Zlínského kraje) mimo území Zlínského kraje, linek MHD Uherské Hradiště (linky 2–9) a linek MHD Vsetín (linky 601–616).
Zavedením tohoto opatření bychom rádi snížili počet zastavení a rozjezdů v zastávkách, a přispěli tím k lepší plynulosti dopravy i snížení hlukové zátěže. Méně zastavování nám umožní lépe dodržovat jízdní řád, snížit spotřebu pohonných hmot a produkci emisí. Doufáme také, že díky tomuto ustanovení bude docházet k menšímu opotřebení vozidel.